Turistika

Morské oko

Vo výške 618 m.n.m. leží národná prírodná rezervácia s chránenou flórou a faunou. Jedná sa o jazero Morské oko, ktoré je populárnou oblasťou cestovného ruchu v bukových lesoch tejto oblasti. Jedná sa o najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku s rozlohou 13 ha.

Jazero vzniklo zosuvom z východného svahu Motrogonu a Jedlinky, ktorý zahradili dolinu potoka Okno so šírkou 800 m a s dĺžkou 1 900 m. Maximálna šírka jazera je 312 m, dĺžka 775 m hĺbka 25 - 28 m. Do jazera je privádzaná voda vďaka 6 - 8 stálym aj príležitostným prameňov. Voda je z jazera odvádzaná pomocou hrádze priehradného múru, postaveného v 80. rokoch 19. storočia. Je odvádzaná do potoka Okna. Práve touto hrádzou sa hladina jazera zvýšila z necelých 8 ha na 13,84 ha. Na dne jazera sa nachádzajú preliačiny, hlboké až 28 m.

 

morske oko morske oko

 

Okolo celého obvodu jazera je prírodný chodník, vďaka ktorému môžete obdivovať krásu jazera a celej prírody okolo. Jedná sa skutočne o skvost slovenskej prírody a každý turista zostane po návšteve tohto miesta očarený. Niekedy viedla na Morské oko železnička z Remetských Hámrov, no tá bola nahradená cestou pre automobilové vozidlá.

 

V jazere žije niekoľko vzácnych živočíchov, z ktorých medzi najznámejšie patrí pstruh potočný a dúhový, čerebľa, slíž, karas. Nad jazerom Morské okolo sa nachádza ďalšia významná prírodná pamiatka Sninský kameň, na ktorého vrchol sa dostanete s prevýšením 400 m približne po hodine a pol chôdze od Morského oka. Zo Sninského kameňa máte nádherný výhľad na krajinu údolia Cirochy, Vihorlatské lesy a Východoslovenskú nížinu.

 

Keďže sa jedná o národnú prírodnú rezerváciu, s vysokým stupňom ochrany, netreba zabúdať, je v jazere je zákaz kúpania, člnkovania a taktiež je zakázaný rybolov. V opačnom prípade Vám hrozí mastná pokuta.

Naposledy zmenenésobota, 06 jún 2015 16:43
Viac z tejto kategórie: « Vinne jazero Sninský kameň »
Pre písanie komentárov sa prihláste

Odoberať novinky

Prihlásenie

fb iconLog in with Facebook
Registrácia